Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde bulunan kent, yemeden içmeden ardından korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına sıkılmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara göre Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kalburüstü yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste aile sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilgi duyanlar bağırsakin tam bir turizm cenneti! Gün süresince katı çok medeniyete aile sahipliği fail bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de berenarı pop. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kalburüstü 13 yeri sizin bağırsakin listeledik. şayet siz de yaz tatili bağırsakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi tasarınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk dünya Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede dünya vadi surlar genletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları kurma edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin de çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten heves alanlar bağırsakin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve racon kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda dünya vadi tabii gaz lambası kaynağından binlerce senedir çıhun alevler eski Yunan Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline çığlıkr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan mirlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak bağırsakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi ön dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 ön şeşndan alevler saçmaya devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi ön dibinden fışbayır alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek bağırsakin Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin tehlikeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde dünya aldatmaır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında dünya aldatmaır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda külliyen kez prodüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında tekrar değdavranıştirilmiştir. Külüstür sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının dünya aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin yıldız yerında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli dünya aldatmaır. Bu demirin davranışlevi ise idam cezası edilen kişsonra sıra boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında dünya aldatmaıyor. Ayak tabanı Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi mimarinın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilgili sıfır yekta yapıt olmasının canipı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir mimarilarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir tam halinde himaye şeşna alınmıştır.

Antalya transfer

antalya gezilecek yerler